1. Sākums
  2. Skola
  3. Erasmus+ projekta”Save Environment with 3R” 3.mobilitāte, Turcija
Erasmus+ projekta”Save Environment with 3R” 3.mobilitāte, Turcija

Garlība Merķeļa Lēdurgas pamatskolas izglītojamie Rihards Maļins, Kate Karasjova, Madara Kronberga, Markuss Sergējevs, skolotāja Ilze Tauriņa un direktore Maija Kalniņa no 2023. gada 16. līdz 20. janvārim piedalījās Erasmus+ projekta KA210-SCH “Save Environment with 3R’ trešajā projekta mobilitātē, kura notika Turcijā, Iskenderunā (ISKENDERUN CUMHURIYET ANADOLU LISESI). Galvenā tēma, kuru pētīja 22 izglītojamie no Turcijas, Rumānijas un Latvijas, bija ,,Atjaunojamā un neatjaunojamā enerģija, enerģijas taupīšana”.

Visiem projekta dalībniekiem jau iepriekš bija jāsagatavo mājas darbs – jānoskaidro mājsaimniecībā esošo elektrisko ierīču elektroenerģijas patēriņš.

 Strādājot grupās, izglītojamie veidoja ideju kartes par to, kas ir enerģija, noskaidroja enerģiju veidus, enerģiju avotus, izvērtēja enerģijas taupīšanas iespējas, piemēram, gatavojot ēdienu, sildot ūdeni, lietojot apgaismojumu, apsildot māju, izvēloties elektroierīces, transporta līdzekļus. Izglītojamie veica arī eksperimentu, kura rezultātā tika pierādīts, ka dažādu siltumizolācijas materiālu izmantošanai ir būtiska nozīme enerģijas taupīšanā. Kopīgi veicot dažāda veida uzdevumus, jaunieši noskaidroja, kas ir ,,zaļā enerģija” un kas ir atjaunojamie enerģijas avoti, kāpēc jācenšas izmantot tieši šos resursus. Ar lielu interesi projekta dalībnieki devās aplūkot Guru vēja parku, kas atrodas kalnu grēdas virsotnē. Bija jāpiepūlas, lai stiprā vēja dēļ sadzirdētu parka administratora stāstījumu par to, kā tiek ražota un uzkrāta vēja enerģija. Projekta dalībnieki apmeklēja arī elektrostaciju ,,Atlas Energy”. Lai gan enerģijas iegūšanai tiek izmantotas ogles, eksperti stāstīja, ka ražošanas process dabu nepiesārņojot. Izglītojamie papildināja zināšanas par pētāmo tēmu, Iskenderunas Tehniskajā Universitātē klausoties lekciju ,,Enerģija, efektivitāte un taupīšana”. Profesors no naftas un dabasgāzes inženierijas departamenta ar jauniešiem pārrunāja atšķirību starp enerģijas taupīšanu un energoefektivitāti. Projekta dalībnieki jutās pagodināti, tiekoties ar rajona gubernatoru un rajona izglītības gubernatoru. Vērtīgas bija sarunas par kopīgo un atšķirīgo izglītības jomā.

Atmiņā, protams, paliks ne tikai iegūtās zināšanas, bet arī turku viesmīlība un tradīcijas, asie ēdieni, pastaigas pa pilsētu un dabas parka ,, Expo Hatay 2021” apmeklējums, kura apskates laikā uzskatāmi bija iespējams ieraudzīt, kā klimata izmaiņas ietekmējušas vidi.

Jautā skolai!

Uzdod savu jautājumu skolas vadībai

Kalendārs