1. Sākums
 2. Skola
 3. 6. aprīlis – Pasaules fizisko aktivitāšu diena
6. aprīlis – Pasaules fizisko aktivitāšu diena

 

6. aprīlī tiek atzīmēta Pasaules fizisko aktivitāšu diena, kuras mērķis ir pievērst uzmanību fizisko aktivitāšu nozīmei.

Fiziskās aktivitātes ir jebkura veida ķermeņa kustības, kuras rada skeleta muskuļi un kuru laikā tiek patērēta enerģija. Ir tik daudz iemeslu būt fiziski aktīvam! Fiziskās aktivitātes sniedz iespēju gūt jaunu pieredzi un pilnveidot prasmes, uzlabo fizisko un psihisko veselību. Tas ir labs veids kā atpūsties, baudīt draugu vai ģimenes kompāniju un uzlabot pašsajūtu!

Aicinām izglītības iestādē atzīmēt Pasaules fizisko aktivitāšu dienu un veicināt skolēnu un viņu vecāku, kā arī iestādes darbinieku izpratni par fizisko aktivitāšu veikšanas nozīmi ikdienā un to sniegtajiem veselības ieguvumiem. Lai aktualizētu šo dienu, izstrādāti video par piemērotāko fizisko aktivitāšu slodzi dažādām iedzīvotāju grupām. Video lejupielādei pieejami šeit: https://failiem.lv/u/ht9242uwps. Pielikumā nosūtām arī infografikas par fizisko aktivitāšu ieteikumiem bērniem, pieaugušajiem un senioriem.

Regulāras fiziskās aktivitātes samazina:

 • hronisku slimību, piemēram, sirds un asinsvadu slimību, II tipa cukura diabēta attīstības risku, kā arī šo slimību progresēšanu;
 • liekā svara un aptaukošanās risku;
 • onkoloģisku slimību, piemēram, krūts un resnās zarnas vēža attīstības risku;
 • osteoporozes risku, kā arī palēnina tās attīstību;
 • no kritieniem gūto ievainojumu risku;
 • stresa līmeni un depresijas simptomus;
 • neirodeģeneratīvo slimību, piemēram, Alcheimera slimības un demences attīstības risku;
 • trauksmes un depresijas attīstības risku.

Fiziskās aktivitātes uzlabo:

 • sirds un asinsvadu, kā arī elpošanas sistēmas funkcionālo stāvokli;
 • balsta un kustību sistēmas stāvokli, nostiprinot visas muskuļu grupas, locītavas, saites, palielinot muskuļu spēku;
 • pareizas stājas veidošanos un saglabāšanos;
 • lokanību;
 • ritma izjūtu, koordinācijas un kustību precizitāti;
 • vispārējo fizisko sagatavotību;
 • vielmaiņu un normālas ķermeņa masas uzturēšanu;
 • miega kvalitāti;
 • domāšanas, spriestspējas un koncentrēšanās spējas, garastāvokli;
 • vispārējo pašsajūtu un psihisko veselību.

Katra fiziskā aktivitāte ir labāka par absolūtu fizisko bezdarbību, galvenais ir kustēties! Papildu ieguvumus veselībai un fiziskajai sagatavotībai sniedz regulāras augstas intensitātes fiziskās aktivitātes. Aicinām izmantot arī citus Slimību profilakses un kontroles centra izstrādātos informatīvos materiālus:

📌 Atgādinām!  Ar visiem SPKC izstrādātajiem informatīvajiem materiāliem iespējams iepazīties šeit. Materiālus, pie kuriem ir atzīme “Pieejams drukātā formātā”, var saņemt drukātā formātā bez maksas Rīgā, Duntes ielā 22, k-5, iepriekš aizpildot pieteikuma veidlapu, kas atrodama šeit: https://www.spkc.gov.lv/lv/form/pasutit-informativos-materialus.

Jautā skolai!

Uzdod savu jautājumu skolas vadībai

Kalendārs