1. Sākums
 2. Skola
 3. 22. marts – Pasaules ūdens diena
22. marts – Pasaules ūdens diena

Labdien, veselību veicinošās izglītības iestādes!

Ik gadu 22.martā tiek atzīmēta Pasaules ūdens diena, kuras mērķis ir pievērst uzmanību ūdens resursu pieejamībai un kvalitātei un aicināt katram cilvēkam apzināties ūdens vērtību. Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) aprēķini liecina, ka pasaulē aptuveni 2,2 miljardiem cilvēku nav piekļuves tīram un drošam dzeramajam ūdenim. Tāpat Pasaules ūdens dienā tiek atgādināts par ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķiem. Viens no Ilgtspējīgas attīstības mērķiem paredz līdz 2030.gadam nodrošināt ūdens un sanitārijas pieejamību visiem (plašāk ar ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķiem varat iepazīties šeit). Katra ģimene, izglītības iestāde un kopiena tiek aicināta veicināt situācijas uzlabošanos, mainot ūdens lietošanas paradumus savā dzīvē. Tikai kopīgiem spēkiem mēs varam pārvarēt globālo ūdens resursu krīzi.

Šī gada Pasaules ūdens dienas tēma ir:

“Ūdens izmantošana mieram un labklājībai (ang.v. Leveraging Water for Peace and Prosperity)”

Ūdens ir būtiska un neatņemama veselīga dzīvesveida sastāvdaļa, tāpēc šī diena ir lieliska iespēja ikvienam, jo īpaši bērniem, atgādināt par ūdens svarīgo lomu mūsu organismā. Pietiekama ūdens uzņemšana ir vitāli svarīga cilvēka organismam, jo ūdens nodrošina plašu funkciju spektru:

 • izvada no organisma nevajadzīgās vielas;
 • transportē uzturvielas un skābekli uz šūnām;
 • aizsargā jutīgos audus;
 • uzlabo asins cirkulāciju organismā;
 • “ieeļļo” un aizsargā locītavas;
 • mitrina ādu un uztur tās elastību;
 • regulē ķermeņa temperatūru;
 • palīdz uzturēt normālu ķermeņa svaru;
 • uzlabo vielmaiņas procesus;
 • paaugstina organisma aizsardzības spējas u.c.

Ūdens no organisma nepārtraukti izdalās (ar sviedriem, izelpoto gaisu, urīnu, fēcēm), tāpēc tas ir regulāri jāuzņem visas dienas laikā. Procentuāli pret kopējo ķermeņa masu ūdens bērnu organismā ir vairāk nekā pieaugušajiem, tādēļ bērniem ātrāk var iestāties dehidratācija jeb pārmērīgs ķermeņa šķidruma zudums.

Aktivitātes, kas tiek īstenotas izglītības iestādēs, var veiksmīgi sasniegt mērķauditoriju, turklāt iegūtās zināšanas bērni var nodot gan saviem vecākiem, gan draugiem, tādējādi radot pozitīvu efektu uz lielāku sabiedrības grupu. Tāpēc aicinām izglītības iestādē aktualizēt Pasaules Ūdens dienu, izmantojot Slimību profilakses un kontroles centra speciālistu izstrādātos materiālus. 

Aicinām izmantot Slimību profilakses un kontroles centra izstrādātos informatīvos materiālus.

Pieejami drukātā formātā:

Pieejami tikai elektroniski:

Papildus augstāk minētajiem resursiem, aicinām iepazīties ar ANO informatīvo materiālu izglītības iestādēm angļu valodā, kas piedāvā dažādas praktiskas aktivitātes, kuras var īstenot mācību stundu laikā. Materiāls pieejams šeit.

📌 Atgādinām!  

Ar visiem SPKC izstrādātajiem informatīvajiem materiāliem iespējams iepazīties šeit.

Materiālus, pie kuriem ir atzīme Pieejams drukātā formātā”var saņemt drukātā formātā bez maksas Rīgā, Duntes ielā 22, k-5, iepriekš aizpildot pieteikuma veidlapu, kas atrodama šeit: https://www.spkc.gov.lv/lv/form/pasutit-informativos-materialus.

Ceram, ka šie materiāli palīdzēs veicināt bērnos izpratni par ūdens būtisko nozīmi organismā un mudinās dienā uzņemt pietiekamu ūdens daudzumu!

Jautā skolai!

Uzdod savu jautājumu skolas vadībai

Kalendārs